Jak rozpoznać alergię i dlaczego nie należy jej lekceważyć?

przez usamedadmin
Jak rozpoznać alergię i dlaczego nie należy jej lekceważyć?

Wiosna to przepiękna pora roku. Wszystko budzi się do życia po zimie, robi się coraz cieplej i coraz bardziej zielono… Wiosna jest również prawdziwą zmorą dla alergików. Jak rozpoznać alergię i dlaczego nie należy jej lekceważyć?

ZOBACZ: Wiosenne infekcje – jak się przed nimi uchronić?

Zacznijmy od początku…

Co to jest alergia?

Alergia to nic innego, jak reakcja nadwrażliwości zapoczątkowana przez mechanizmy immunologiczne. Mówiąc inaczej – o alergii mówimy, gdy organizm nieprawidłowo reaguje na zazwyczaj nieszkodliwy czynnik. System odpornościowy traktuje niegroźną substancję (np. pyłki traw) jako coś, co stanowi zagrożenie dla organizmu – właśnie dlatego wywołuje reakcję, która ma na celu jej jak najszybsze zneutralizowanie i usunięcie z organizmu.

Alergia objawy

Reakcja alergiczna najczęściej objawia się przez katar, kichanie, łzawienie oczu i wrażenie pieczenia pod powiekami, swędzenie skóry, a czasami również zmiany na skórze i opuchliznę. Silna alergia może powodować duszności, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Objawy te mogą pojawić się w momencie kontaktu z czynnikiem uczulającym lub nawet po kilku tygodniach narażania organizmu na działanie alergenu. Objawy alergii zazwyczaj ustępują w momencie wyeliminowania danego alergenu z otoczenia.

Alergia na pyłki

Alergia na pyłki jest jedną z najczęściej występujących alergii. Niezbyt dobrą wiadomością dla alergików jest to, że pylenie roślin zaczyna się już w lutym i trwa do września lub nawet do początku października.

Objawy alergii na pyłki

Lista objawów jest długa. Do najczęstszych można zaliczyć wodnisty katar, kichanie, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła oraz gorsze samopoczucie.

By potwierdzić alergię w pierwszej kolejności należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Kolejnym krokiem jest punktowy test skórny, który dokładnie wskaże substancje drażniące. Warto wybrać się również do alergologa, który ustali plan leczenia. Niestety to jest trudne i długotrwałe. Chwilową ulgę dają preparaty antyhistaminowe, jednak należy pamiętać, by nie przyjmować ich na własną rękę, a wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Jeżeli alergia dokucza i Tobie – nasi lekarze są do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18.

ZDJĘCIA: PIXABAY / GIPHY