Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

przez usamedadmin
O bezpiecznym opalaniu - jak korzystać z uroków lata?

Lato w pełni, a razem z nim sezon wakacyjno-urlopowy. Chociaż w ostatnich dniach mogliśmy nieco odetchnąć od wysokich temperatur – upały wracają. W gorące dni szukamy ochłody i chętnie spędzamy czas nad wodą. Nie można nie wspomnieć również o wakacyjnych wyjazdach. Latem szczególnie powinniśmy zadbać o swoją skórę i właściwie ją chronić.

ZOBACZ: Wszystko, co trzeba wiedzieć o badaniu USG

Słońce, tak samo jak pożyteczne, może być równie niebezpieczne. Dzięki niemu organizm produkuje niezbędną do życia i prawidłowego funkcjonowania witaminę D3, dodaje energii, pobudza krążenie, a nawet pomaga w walce z trądzikiem. Z drugiej strony może być dla nas bardzo groźne – długotrwałe przebywanie na słońcu może mieć dla nas przykre skutki w postaci poparzeń słonecznych, a także poważniejszych dolegliwości takich jak udar słoneczny czy czerniak, czyli nowotwór skóry.

Tutaj pojawia się pytanie:

Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

O bezpiecznym opalaniu - jak korzystać z uroków lata?

Bez kremu z filtrem ani rusz!

Prawda jest taka, że kremów z filtrem powinniśmy używać cały rok – nie tylko latem. I chociaż te mogą kojarzyć się wyłącznie z opalaniem i błogim leżakowaniem na plaży, należy sięgać po nie nawet zimą. Oczywiście nie będziemy smarować się nimi od stóp do głów, ale zawsze powinno się zabezpieczać twarz. Z kolei latem po krem z SPF – i niech to będzie co najmniej SPF 30 – sięgamy przed każdym wyjściem z domu. Skóra bez odpowiedniej ochrony jest bezpieczna zaledwie przez 20 minut – czy to nie tyle, ile zajmuje poranny spacer do sklepu po bułki?

Unikaj słońca między godziną 11 a 14

Wiadomo, że nie zawsze będzie to możliwe. Ale musicie wiedzieć, że opalanie między godziną 11 a 14 to najgorsze, co możecie zafundować swojej skórze. W tym czasie warto schronić się np. pod plażowym parasolem.

Nakrycie głowy? Obowiązkowe!

Latem nakrycie głowy jest obowiązkowe. Głowa to część ciała, którą powinniśmy chronić w szczególności, a równocześnie jest to coś, co pomijamy chyba najczęściej. Nie potrafisz się przełamać do noszenia nakrycia głowy na co dzień? Kup piękny modny kapelusz lub czapkę, na którą masz oko już od dawna… Dwie pieczenie na jednym ogniu – ochrona przed słońcem i modny dodatek do letnich stylizacji.

Powinniśmy zadbać nie tylko o odpowiednie nakrycie głowy, ale również o odpowiednie ubranie. Mitem jest, że im mniej na siebie założymy, tym będzie nam chłodniej. W czasie upałów najlepiej sprawdzają się lekkie ubrania, nawet te z długim rękawem. Należy zatroszczyć się jednak o to, by te wykonane były z naturalnych materiałów. Wybierz len zamiast poliestru.

O bezpiecznym opalaniu - jak korzystać z uroków lata?

ZAWSZE miej przy sobie butelkę wody

Butelka wody to coś, z czym nie należy rozstawać się latem. Bo o samej konieczności picia co najmniej 2-3 litrów wody chyba nie musimy nawet wspominać? W upały o odwodnienie nietrudno, a to może mieć poważne konsekwencje dla organizmu. Najlepiej zaopatrzyć się w butelkę filtrującą, która będzie dobrą inwestycją na dłuższy czas.

Obserwuj swoje znamiona

Przed kąpielą dokładnie obejrzyj swoje ciało. Przyjrzyj się uważnie swoim pieprzykom i znamionom. Jeżeli któreś z nich zmieniło swój kształt, kolor czy rozmiar – koniecznie pokaż je swojemu lekarzowi. Podobnie w każdym innym przypadku, gdy zmiana wzbudza Twój niepokój. Pamiętaj, że czerniak wykryty odpowiednio wcześnie daje ogromne szanse na pełne wyleczenie.

O bezpiecznym opalaniu - jak korzystać z uroków lata?


Na konsultacje dermatologiczne zapraszamy do naszej przychodni. Zadzwoń i umów się już dziś!

USAMED JAGIELLONKI:

ul Jagiellonki 4
Łódź, 92-414
tel: 42 208 02 18
rejestracja2@usamed.pl

Zdjęcia: Envato Elements