Wszystko, co trzeba wiedzieć o badaniu USG

przez usamedadmin
Jak często należy wykonywać USG? USG w Łodzi - gdzie?

Co do tego, że należy regularnie się badać z pewnością nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. Pamiętajmy, że badania to coś, czego nie musimy (a nawet nie możemy) się obawiać i odkładać w czasie – to właśnie one ratują zdrowie i często nawet życie. I właśnie dlatego ich regularności należy pilnować.

ZOBACZ KONIECZNIE: USG w Łodzi – jakie badania można wykonać w przychodni USAMED?

Co to jest USG?

USG to inaczej ultrasonografia. Jedno z najbardziej podstawowych badań wykonywanych w celach diagnostycznych.  Jest to badanie obrazowe, które pozwala zobaczyć wielkość i kształt narządów wewnętrznych. Ukazuje nie tylko same narządy, ale również wszelkie nieprawidłowości i zmiany chorobowe takie jak guzy, mięśniaki czy ogniska nowotworowe. Badanie to jest bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego w razie potrzeby może być powtarzane nawet w krótkich odstępach czasowych.

USG jest również jednym z podstawowych badań ciężarnych kobiet. Dzięki temu można ocenić rozwój płodu,  a także we wczesnym stadium wykryć nieprawidłowości. W późniejszych tygodniach ciąży można również określić płeć dziecka.

Jak często należy wykonywać USG? USG w Łodzi - gdzie?

Kiedy należy wykonać badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne powinno być wykonane niezwłocznie, gdy zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy. Jednym z najczęściej wykonywanych badań (prócz USG ciąży) jest USG brzucha. Powinniśmy je wykonać, gdy towarzyszą nam ostre lub przewlekłe bóle brzucha, dokuczają nam biegunki, wymioty lub nudności, a także gdy brzuch jest wzdęty bez przyczyny lub gdy wyczuwamy w nim guzy. Z wykonaniem USG nie należy zwlekać – wszelkiego rodzaju zmiany i nieprawidłowości wykryte odpowiednio wcześnie dają bardzo duże szanse na wyleczenie.

USG – jak często?

Jak już zostało wspomniane – USG jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, dlatego może być powtarzane w krótkich odstępach czasowych. W zależności od badanego obszaru profilaktycznie powinno wykonywać się raz do roku lub raz na dwa lata. Wszystko zależy od stanu zdrowia, obciążenia genetycznego itp., dlatego częstotliwość powinna zostać ustalona z lekarzem.

Jak często należy wykonywać USG? USG w Łodzi - gdzie?USG ciąży

USG jest badaniem, które najczęściej kojarzy się z ciążą. W przypadku niezagrożonej i prawidłowej ciąży wykonuje się średnio 4 badania kontrolne. Pierwsze USG powinno być przeprowadzone między 7. a 8. tygodniem ciąży. Lekarz może wtedy określić czy płód zagnieździł się w jamie macicy, a także określić czy mamy do czynienia z ciążą pojedynczą czy mnogą, określić wiek płodu i przewidywany termin porodu. Drugie badanie powinno odbyć się pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży – lekarz ocenia czy płód rozwija się prawidłowo, a także sprawdza czynność serca i mózgu, przezierność karkową i budowę płodu. Trzecie USG należy wykonać między 18. a 22. tygodniem – sprawdzana jest budowa czaszki, kręgosłupa, nerek i serca, która pozwala wykluczyć lub stwierdzić wady wrodzone. W tym czasie zazwyczaj można już określić płeć dziecka. Ostatnie badanie należy wykonać w 36. tygodniu ciąży. Lekarz może zobaczyć czy dziecko znajduje się w prawidłowej pozycji, a także ocenić ilość płynu owodniowego oraz wielkość płodu i stan łożyska.

Jak często należy wykonywać USG? USG w Łodzi - gdzie?

USG Łódź

W naszej przychodni dysponujemy najnowszym sprzętem ultrasonograficznym – Affiniti 50 od marki Philips.

Usługi wykonywane w USAMED Łódź z zakresu USG:

– USG brzucha,

– USG układu moczowego,

– USG brzucha i miednicy,

– USG prostaty i miednicy,

– USG miednicy,

– USG nerek i pęcherza moczowego,

– USG tarczycy,

– USG piersi,

– USG ślinianek,

– USG jąder i worka mosznowego,

– USG narządów rodnych przez powłoki brzucha,

– USG narządów rodnych przez pochwę,

– USG węzłów chłonnych,

– USG prostaty przez powłoki brzuszne,

– USG tkanek miękkich,

– USG przezciemiączkowe,

– USG ciąży,

– ECHO serca płodu.

ZOBACZ: Jak rozpoznać alergię i dlaczego nie należy jej lekceważyć?


Potrzebujesz wykonać badanie USG? Nie zwlekaj i umów się już dziś!

USAMED JAGIELLONKI:

ul Jagiellonki 4
Łódź, 92-414
tel: 42 208 02 18
rejestracja2@usamed.pl

Zdjęcia: Envato Elements